Jednoduché pozemkové úpravy zrýchlia vysporiadanie pozemkov. Ak ich začnú farmári aktívne využívať

20. mája 2019 |

Veľká rozdrobenosť pozemkov je hlavným nepriateľom slovenských farmárov. A Slovenský pozemkový fond sa to rozhodol urgentne riešiť. Aktívni tu však musia byť aj samotní farmári. „Vo svojich regiónoch nemôžu odkladať jednoduché pozemkové úpravy, vďaka ktorým dôjde k sceľovaniu pozemkov. Ide o podstatne rýchlejší proces ako veľké pozemkové úpravy, ktoré neraz trvajú niekoľko rokov a sú finančne náročné,“ vyhlásila Adriana Šklíbová, generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu na konferencii, ktorú fond organizoval v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou vo Zvolene.

Zákon v tomto smere hovorí jasne – slovenskí poľnohospodári majú možnosť vysporiadať pozemky aj mimo veľkých pozemkových úprav. Môžu tak urobiť v rámci hospodárskych dvorov alebo vymedzeného územia, ak sú dôvodom podstatné zmeny vo vlastníckych a užívacích vzťahoch. Povoľuje im to príslušný okresný úrad, a to formou jednoduchých pozemkových úprav s jednoduchšou dokumentáciou, ktoré je možné využiť v prípade, že poľnohospodár rieši úpravu len časti katastrálneho územia alebo hospodárskeho obvodu.

„Užívatelia pozemkov alebo vlastníci hospodárskych stavieb sa takto môžu dohodnúť s vlastníkmi pozemkov na novom a oveľa prehľadnejšom usporiadaní vzťahov,“ tvrdí generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová.

Výhodou je, že užívatelia pozemkov nebudú musieť vytvárať neprehľadné množstvo nájomných či podnájomných vzťahov, alebo akýchkoľvek foriem náhradného užívania pozemku. „V porovnaní s komplexnými pozemkovými úpravami ide o podstatne rýchlejší a jednoduchší proces vzhľadom na menší obvod a počet účastníkov,“ dodáva generálna riaditeľka.

Jednoduché pozemkové úpravy sú jednou z horúcich tém spoločných stretnutí Slovenského pozemkového fondu a Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou. Aj ony boli témou spoločnej konferencie, avšak, nie len tie. Na konferencii sa zástupcovia oboch strán dohodli tiež na tom, že chcú spoločne pokračovať v riešení problémov, ktoré trápia farmárov. Aj z tohto dôvodu spoločne vytvoria manuál, ktorý poľnohospodárom objasní, ako postupovať pri predkladaní žiadosti o nájom či kúpu pôdy.

Úlohou samotnej konferencie, ktorej sa zúčastnilo takmer 200 farmárov z celého Slovenska – medzi nimi aj mladí farmári zo združenia ASYF, bolo informovať poľnohospodárov o tom, aké sú kompetencie fondu a akým spôsobom majú riešiť jednotlivé žiadosti v otázkach prenájmu, kúpy, či vysporiadania vlastníckych vzťahov pôdy.