Podvodne predané pozemky sú naspäť v rukách štátu! Pozemky ponúkne fond aktívnym farmárom

20. októbra 2022 |
Pozemky, ktoré za čias bývalého vedenia predal Slovenský pozemkový fond pod cenu, sú naspäť v rukách občanov. Fond ich teraz v otvorenej súťaži ponúkne aktívnym farmárom. Ide o pozemky v katastrálnom území obce Špačince. Žiadateľ ich odkúpil za účelom založenia marhuľových sadov, no doposiaľ nezasadil ani jeden strom.

Potom, ako Slovenský pozemkový fond vykonal kontrolu sa tento konkrétny žiadateľ rozhodol od zmluvy odstúpiť a vrátil pôdu naspäť do správy Slovenského pozemkového fondu. Ide o ornú pôdu najvyššej hodnoty. Je zrejmé, že žiadateľ ani nikdy nemal v pláne urobiť na tomto mieste ovocné sady – s ohľadom na už existujúcu developerskú výstavbu v susedstve.

„Slovenský pozemkový fond túto pôdu predal za 59 centov za meter štvorcový. Za celú plochu teda žiadateľ zaplatil len 172-tisíc eur. Hodnota stavebných pozemkov v tejto lokalite je ale v rozmedzí od 60 po 180 eur za meter štvorcový, pri priemernej cene 120 eur za štvorcový meter by toto pole predal za takmer 35 miliónov,“ konštatoval generálny riaditeľ SPF Ján Marosz.

Rozhodne to ale nie je ojedinelý prípad toho, ako sa zámer vytvoriť ovocné sady stal nástrojom na prevod pozemkov zo štátu do rúk podnikateľov. „Slovenský pozemkový fond skontroloval približne 128 hektárov ovocných sadov a zistil porušenia podmienok na 54 hektároch, čo je takmer polovica. Kontroly sa ale ešte neskončili a fond v nich bude pokračovať,“ informoval Ján Marosz.

Podvodná schéma získavania pozemkov vznikla ešte v roku 2018 a fungovala vždy podľa rovnakého scenára. Na začiatku bol predložený zámer založiť ovocný sad na vopred vytipovaných pozemkoch vo vlastníctve Slovenského pozemkového fondu. Krátko po predložení žiadosti stanovilo bývalé vedenie fondu neprimerane nízku predajnú cenu, expresne pripravil zmluvu a previedol pozemky na žiadateľa. Celý proces netrval ani tri mesiace a to aj napriek tomu, že bežní čakatelia čakali na vybavenie roky. Slovenský pozemkový fond vyzýva všetkých, ktorí podobný mechanizmus využili, aby pozemky vrátili rovnako, ako to urobili – teraz už bývalí – majitelia polí v Špačinciach.

„Na Slovenskom pozemkovom fonde, ktorý spravuje majetok nás všetkých, bolo niekoľko desiatok rokov tradíciou, že podvodníci sa za pár babiek dostávali k lukratívnym pozemkom. Som rád, že má fond konečne riaditeľa, ktorý ide podvodníkom po krku, neživí korupciu, naopak ju odhaľuje,“ povedal podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič.

Úlohou Slovenského pozemkového fondu je pozemky spravovať a nie s nimi takto podvodne šafáriť. Súčasné vedenie upravilo podmienky predaja tak, aby developeri nemohli získavať pozemky za podhodnotené ceny. Pozemky v Špačinciach sa preto fond rozhodol ponúknuť na dlhoročný prenájom mladým farmárom, ktorí predstavia najlepší projekt.

„Očistné procesy budú pokračovať,“ uzavrel generálny riaditeľ fondu Ján Marosz.

Všetky informácie nájdete na stránke www.naslovenskejpode.sk