Zlatá baňa v SPF za éry SMER-u

23. februára 2023 |

Protikorupčné jednotky Slovenského pozemkového fondu odhalili ďalší podvod so štátnymi pozemkami, ktorý siaha do obdobia bývalého vedenia. Pri upratovaní vo fonde sa stále objavujú prípady, ktoré sú dôkazom toho, že v minulosti niektorým vyvoleným poslúžil ako výhodná realitná kancelária. Štát pritom prišiel o milióny eur.

Slovenský pozemkový fond (SPF) pod vedením generálneho riaditeľa Jána Marosza dlhodobo upozorňuje, že v období, keď fond viedla Gabriela Matečná, sa zámienkou, ako sa jednoducho dostať k štátnemu pozemku, stali ovocné sady. Bývalé vedenie záujemcom pozemky lacno prenajalo a následne predalo za podmienok, na ktorých mohol prerobiť iba štát. Po už medializovaných prípadoch to potvrdzuje ďalší prípad.  

Spoločnosť WITOS s.r.o., ktorej konateľom je Matúš Strelec, objavila v SPF tiež svoju zlatú baňu. V čase, keď v Detve obyvatelia a aktivisti bojovali proti otvoreniu ťažby zlata, spoločnosť predložila projekt výsadby ovocného sadu pri jedinej prístupovej ceste do plánovaného dobývacieho priestoru tamojšej zlatej bane. Ak by ťažbu zlata v lokalite povolili, pozemok by pre svoju strategickú polohu okamžite mnohonásobne stúpol na hodnote,“ vysvetľuje Ján Marosz, generálny riaditeľ SPF s tým, že ťažbu v lokalite stoplo ministerstvo životného prostredia.

„SPF predal firme WITOS s.r.o. spolu 280 600 štvorcových metrov za 33 251,10 eur, čo je 0,1185 eur za štvorcový meter, aj keď návrh kúpnej ceny bol na základe posudku 0,20 eur za štvorcový meter,“ vyčísľuje Ján Marosz. Štát tak podľa neho prišiel o takmer 23-tisíc eur (22 868,90 eur).

Spoločnosť WITOS s.r.o. (predtým ASTA – drevovýroba s.r.o.) sa o pozemky na ovocné sady zaujímala v čase, keď v predmete jej podnikateľskej činnosti nefigurovalo nič, čo by s nimi, prípadne so spracovaním ovocia, súviselo. Ovocné sady spoločnosti poslúžili nielen na získanie pozemkov, ale aj na ťahanie peňazí z eurofondov.

Firma WITOS s.r.o. uspela totiž aj na Pôdohospodárskej platobnej agentúre, od ktorej získala nenávratný príspevok cca 174-tisíc eur (173 974,83 eur) na ovocný liehovar a pálenicu, neskôr získala nenávratný finančný príspevok vo výške cca 112-tisíc eur (111 970,66 eur) na výsadbu sadu a úspech mala aj na ministerstve pôdohospodárstva, kde dostala dotácie na zelenú naftu.

„Konateľ firmy WITOS s.r.o. sa rozhodol takpovediac zabiť dve muchy jednou ranou. Pod projekt ovocného sadu ukryl aj pozemky v horskej osade Kyslinky, o ktoré mal už dlhodobo záujem. V Kyslinkách žiadny ovocný sad však nenájdete. Takýto model získavania lacných pozemkov od štátu bol za éry Smeru-SD a SNS určený iba pre vyvolených, bežní ľudia čakali na vybavenie svojej žiadosti aj celé roky,“ konštatuje generálny riaditeľ SPF.

Pracovníci SPF doteraz skontrolovali desiatky zmlúv o predaji pozemkov na založenie ovocných sadov. Príkladom môže byť rok 2020, keď ich preverili 47. Zistili, že reálne vzniklo len 19 sadov, čiastočne iba dva. Až 25 ohlásených sadov nikdy nevzniklo. V tomto roku pracovníci SPF opätovne preverujú naplnenia predmetných zmlúv. „Úlohou SPF je pozemky štátu chrániť, aj preto v ozdravných procesoch pokračujeme,“ avizuje Ján Marosz.

Zároveň pripomenul, že v SPF nedávno spustili novú službu Protikorupčnú linku. Kontaktná linka +421 2 2094 1099 slúži na nahlásenie podnetov v prípade podozrenia z korupčného správania v rámci fondu. Podnety sa dostávajú do rúk zamestnancov odboru boja s korupciou, ktorí ich urgentne riešia.