Preskočiť na hlavný obsah
Oznámenie o prevádzke SPF počas vianočných sviatkov. Dovoľte nám informovať Vás, že počas vianočných sviatkov budú zamestnanci SPF čerpať hromadnú dovolenku. Od 27. decembra do 31. decembra 2024 nebude k dispozícii Call centrum a podateľňa SPF. Naše služby budú opäť dostupné od 2. januára 2025. Ďakujeme za pochopenie a prajeme Vám pokojné a šťastné Vianoce, plné radosti a pohody a úspešný nový rok 2025!
Oficiálne webové sídlo Slovenského pozemkového fondu Oficiálny web SPF

SPF je právnická osoba (neštátna a nezisková organizácia), ktorá koná vo verejnom záujme. SPF v zmysle zákona č. 330/1991 Zb. a iných príslušných platných právnych predpisov spravuje poľnohospodárske nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu a nakladá s pozemkami, ktorých vlastník nie je známy.

Činnosť a hospodárenie SPF kontroluje 13-členná rada, ktorá okrem iného prerokúva právne akty a predkladá štatutárom SPF odporúčajúce alebo neodporúčajúce stanovisko. Sídlom SPF je Bratislava.

  1. Domov
  2. Tlačová správa
  3. Kedysi problémová orná pôda v Špačinciach je konečne v rukách aktívnych farmárov
Aktualita

Kedysi problémová orná pôda v Špačinciach je konečne v rukách aktívnych farmárov

Publikované 3. marca 2023

Pozemok v Špačinciach, ktorý pred rokmi podvodným spôsobom od Slovenského pozemkového fondu (SPF) získali dnes už bývalí majitelia so zámerom vysadiť marhuľový sad, si prevzali noví majitelia – mladí poľnohospodári. Polia pri Trnave získali v otvorenej súťaži, ktorá bola vyhlásená po tom, keď sa podarilo získať tieto polia späť do správy SPF. Farmári okolo Bohuša Beránka ich teraz využijú na pestovanie strukovín. Desiatky štvorcových metrov pôdy najvyššej kvality im v Špačinciach odovzdal generálny riaditeľ SPF Ján Marosz. Na stretnutie prišiel aj Igor Matovič, líder OĽANO, ktorý na podvodné prevody s pozemkami v Špačinciach v minulosti upozorňoval.

„Ide o pozemok, ktorý sa nám podarilo vrátiť späť do rúk občanov po odhalení podvodnej schémy v rámci SPF s ovocnými sadmi, ktorá siaha až do roku 2018, do čias bývalého vedenia. Fond túto pôdu predal záujemcovi za 59 centov za štvorcový meter, ten za celú plochu zaplatil len 172-tisíc eur. Hodnota stavebných pozemkov v tejto lokalite sa pohybuje od 60 do 180 eur, takže pri priemernej cene 120 eur by toto pole mohol predať ako stavebný pozemok za asi 35 miliónov eur. Keďže v susedstve existuje developerská výstavba, je zrejmé, že založenie marhuľového sadu nikdy ani neplánoval,“ vysvetlil šéf SPF.

Ján Marosz je rád, že sa kedysi problémové pozemky sa dostali do rúk mladého aktívneho farmára a verí, že prídu aj ďalšie podobné pozitívne správy. Rovnako to vníma samotný poľnohospodár Bohuš Beránek ml., ktorý je novým gazdom pozemkov a už aj vie, ako polia v Špačinciach využije. V Trnave a okolí podniká šesť rokov, no ku poľnohospodárstvu má vzťah od detstva. „Na Slovensku je, žiaľ, situácia taká, aká je. Pôda nám mizne pred očami, či už po stavbe niekoľkohektárových fabrík alebo výstavbe domov, keď mnohí developeri skupujú lukratívne parcely a obohacujú sa na nich. Zo skúsenosti farmára môžem povedať, že je ťažké dostať sa k poľnohospodárskej pôde,“ opisuje. A práve to sa SPF v súčasnosti snaží intenzívne zmeniť.

Otvorená súťaž o pozemky v Špačinciach

Do otvorenej súťaže o pozemky v Špačinciach sa Bohuš Beránek zapojil preto, že sa v rámci profesionálneho rastu zaujíma o rozširovanie svojej výmery a zveľaďovanie podnikania. Cudzie mu však nie je ani dianie na Slovensku a vo svete. „Na parcelách sa chystáme pestovať komodity, ktoré prispejú k sebestačnosti našej krajiny,“ avizuje s tým, že väčšina ich produkcie končí cez zmluvných partnerov v mlynoch (múka), spracovateľských závodoch (slnečnicový olej), prípadne ide na kŕmne účely pre hospodárske zvieratá (mäso). „Konkrétne na tejto parcele zasadíme sóju. A ako farmár, ktorý sa snaží podporovať včelárske remeslo, som sa rozhodol vyčleniť aj hektár pôdy pre zasiatie zmesi bylín, ktoré poskytnú priestor pre včely a opeľovače,“ spresňuje. „Oceňujem prácu, ktorú urobil Slovenský pozemkový fond pri prevzatí pozemkov späť do užívania a zároveň mám povinnosť poďakovať im v mene všetkých mladých farmárov, ktorí sa snažia poctivo podnikať na slovenských poliach,“ dodal.

Do Špačiniec prišiel aj líder hnutia OĽANO Igor Matovič, ktorý v minulosti poukazoval na problematické prevody pozemkov v tejto lokalite. „ Je to pre mňa veľké zadosťučinenie, hoci to trvalo celé roky. Som rád, že podvodníci túto pôdu vrátili a dnes sa dostala do rúk mladého farmára, “ povedal na margo veci.

Podvodná schéma získavania pozemkov od SPF fungovala vždy na základe rovnakého scenára. Záujemcovia predložili do SPF zámer založiť ovocný sad na vopred vytipovaných pozemkoch, následne vedenie SPF stanovilo neprimerane nízku predajnú cenu a expresne pripravilo zmluvu, a previedlo pozemky na žiadateľa. Celý proces netrval ani tri mesiace, hoci bežní žiadatelia v tom čase čakali na vybavenie žiadostí aj celé roky.

Po odhalení podvodnej schémy SPF vyzval všetkých, ktorí tento mechanizmus využili na to, aby sa dostali k pozemkom, aby ich štátu vrátili – rovnako ako to urobili dnes už bývalí majitelia predmetných polí v Špačinciach. Výzva SPF je stále aktuálna. „V očistných procesoch pokračujeme,“ potvrdil Ján Marosz.

„Nech sa stane tento prípad odstrašujúcim príkladom pre tých, ktorí sa chcú len nabaliť na ornej pôde. Verím, že Slovenskému pozemkové fondu sa podarí získať viac parciel s nenaplnenými zmluvnými podmienkami, ktoré by šli do správy mladým farmárom, a tak ich motivovali,“ uzatvára Bohuš Beránek.

Publikované 3. marca 2023